TOEFL SINAVI EĞİTİM SETİ

GRE (Graduate Record Examination)

GRE (Graduate Record Examination) ETS tarafından uygulanan, öğrencilerin yüksek lisans öğrenimine(MBA hariç) kabul edilmesinde değerlendirilen bir İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. GRE sınavı mühendislik ve temel bilimler gibi alanlarda master yada doktora yapmak isteyen öğrencilerin genel yeteneklerini ölçmeyi amaçlar. 1996 yılında beri GRE sınavı Türkiye’de bilgisayarlarda yapılmaktadır. Sınav 3 bölümden oluşur:

Sözel Bölüm:

Bu bölümde cümle tamamlama, eş anlamlı kelimeler, zıt anlamlı kelimeler ve okuduğunu anlama gibi 4 farklı bölümden oluşan 30 adet soru  vardır ve verilen süre 30 dakikadır.

Matematik Bölümü:

Sayısal karşılaştırmalar ve problem çözmelerden oluşan bu bölümde toplam 28 soru vardır ve verilen sure 45 dakikadır.

Mantık Bölümü:

Bu bölümde öğrencilerden iki ayrı kompozisyon istenmektedir. İlk kompozisyonda öğrenciye sunulan iki konudan biri hakkında kendi düşüncesini savunması istenmektedir. Süresi 45 dakikadır.İkinci kompozisyonda yine verilen bir metni okuduktan sonra analiz etmeniz ve yorum yapmanız beklenir.

SINAV BAŞVURUSU

Türkiye’de GRE İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılmaktadır. Sınav başvurusunu Türkiye’nin bağlı olduğu Hollanda Bölgesel Kayıt merkezinden telefon, fax ve posta yoluyla yapabilirsiniz.

SINAV ÜCRETİ

GRE General sınav ücreti Amerika’da girilirse 140 USD, Türkiye’de girerseniz 170 USD’dir.Her öğrencinin yılda 5 kez bu sınava katılma hakkı vardır. Fakat İki sınav arasında 2 aylık bir zaman olması gerekir. GRE Sınavı hakkında detaylı bilgi için www.gre.org  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Toefl Kursları - Toefl Kursu - toefl-kurslari.gen.tr