TOEFL SINAVI EĞİTİM SETİ

IELTS ( INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM)

IELTS anadili İngilizce olmayan kişilerin İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika gibi ülkelerde yüksek öğretim kurumlarına kabul edilebilmeleri için uygulanan İngilizce yeterlilik sınavıdır. Ayrıca, bu sınav sayesinde Türkiye’de üniversitedeki hazırlık sınıflarından da muaf olunabilir.

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından hazırlanan bir sınavdır.

IELTS hazırlık kursları katılımcıların İngilizce okuma, anlama, dinleme ve konuşma gibi becerilerini geliştirerek sınavda ve daha sonra da eğitim hayatlarında başarılı olmalarını amaçlamaktadır. Türkiye’de sınav başvurularını kabul eden ve sınavı düzenlemeye yetkisi olan tek kuruluş British Council İstanbul ofisidir. Sınav İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanmaktadır.

IELTS sınavında katılımcılar 1’den 9’a kadar olan puanlama sistemine göre değerlendirilirler. Genelde Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için istenen not 6,0 ve yukarısıdır. Ancak başvurulan ülke ve yüksek öğrenim kurumuna göre bu not değişmektedir. IELTS sınavının geçerlik süresi 2 yıldır; ancak bazı üniversiteler 5 yıla kadar kabul etmektedir.

Sınav Hakkında Unutulmaması Gerekenler:

IELTS sınavına başvururken http://www.britishcouncil.org.tr/ielts sitesinden Online Başvuru formu doldurulup bir adet vesikalık resim eklenerek British Council’a gönderilir. Kayıt formu gönderilmeden önce sınav ücreti olan £115 yatırılmalıdır. Sınav ücreti yatırılmadan yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Kayıtlar sınav gününden en geç 6 hafta öncesine kadar sürmektedir fakat kontenjanlarda boşluk olursa £30 gecikme bedeli ile son 6 hafta içerisinde de kayıt alınmaktadır.

Sınav ücreti British Council hesabına Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesi 1001–3150992 Hesap Numarasına yatırılacaktır. Dekontun açıklama bölümüne mutlaka ad, soyad, şehir, sınav tarihini ve IELTS sınav ücreti yazılmalıdır. Başvuru formunu doldurduktan ve resim ekledikten sonra British Council’a gönderilir ardından British Council formda belirtilen email adresine aday numarasıyla beraber kayıt onayını gösteren bir email gönderir. Eğer 3 gün içerisinde email alınmazsa direkt olarak British Council’a irtibata geçilebilir. Britis Council Tel: 0 212 355 56 57

Yazılı ve sözlü sınav tarihlerin, saati ve yer bilgileri ise sınava 1 hafta kala British Council’ın Web Sitesinden aday numarası ile öğrenebilinir.

Sınav günü getirilmesi gereken belgeleri de şöyle sıralayabiliriz:

• Başvuru Formu
• Banka Dekontu
• 2 Adet resimli Kimlik Belgesi
• Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Vesikalık Fotoğraf

Sözlü sınav yazılı sınavdan 1 hafta önce veya 1 hafta sonra uygulanır. IELTS sınavının geçerliliği isi 2 yıldır.

Sınav İçeriği:

IELTS Sınavı, Akademik IELTS ve Genel IELTS olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sınav 4 bölümden oluşur; dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleri. Sınavda bütün katılımcılar aynı dinleme ve konuşma bölümlerine tabi tutulurlar. Okuma ve Yazma sınavlarında amaçlarına göre ya Akademik okuma yazma bölümünü ya da Genel okuma yazma bölümünü tercih ederler. Akademik bölümü tercih eden katılımcılar eğitimlerini İngilizce eğitim veren üniversitelerde devam ettirmek isteyenler, Genel bölümü tercih eden adaylar ise yurtdışında eğitim alarak kendilerine çalışma imkanı sağlamak isteyenlerdir.

Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümlerinin süreleri aşağıdaki gibidir;
DİNLEME: 30 dakika
OKUMA: 60 dakika
YAZMA: 60 dakika
KONUŞMA: 11–14 dakika

Sınav Sonuç Belgeleri:

Adaylar Sınav sonuç belgesinden sadece bir kopya alabilirler. Sınav sonuç belgeleri sınav tarihinden yaklaşık olarak 2 hafta sonra adayların eline ulaşmış olur. Sınav sonuçlarını sınavdan 13 gün sonra iki hafta süre ile British Council’in Web sitesinden de öğrenebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Toefl Kursları - Toefl Kursu - toefl-kurslari.gen.tr