TOEFL SINAVI EĞİTİM SETİ

GMAT (Graduate Management Admission Test)

GMAT, yurt dışında işletme, finans, pazarlama  gibi alanlarda iyi üniversitelerde yüksek lisans, MBA ya da doktora yapmak isteyen öğrencilerin İngilizce bilgi ve becerilerini ölçmek amacıyla Educational Testing Service-ETS ve Graduate Management Admission Council – GMAC tarafından yapılan bir sınavdır. Amerikalı öğrencilerin de katıldığı bir sınav olduğu için İngilizcesi Toefl’a göre daha ağırdır. Bu nedenle iyi bir GMAT puanı öğrencilere bir çok üniversitenin kapısını açabilir. GMAT Puanlama sistemi 200 ile 800 arasındadır ve genelde Üniversiteler 500 – 550 puanla kabul ederler. GMAT sınavı 3 bölümden oluşmaktadır: Bunlar;

Analitik Bölüm:

Bu bölümde katılımcıdan herhangi bir konu hakkında değerlendirme yazısı ve bir tartışma konusu hakkında  kompozisyon yazması istenir. Bu bölümde verilen sure 60 dakikadır. (30+30)

Sayısal Bölüm:

Problem çözme ve sayılarla ilgili olan bu bölümde cevaplamanız gerekn 37 soruya verilen                     sure 75 dakikadır.

Sözel Bölüm:

Cümle düzeltme, okuduğunu anlama gibi konulardan oluşan bu bölümde soru sayısı 41 verilen süre 75 dakikadır.

***Toplam sınav süresi 3 saat 20 dakikadır ve isteğe bağlı olarak her bölümden sonra 5 dakikalık bir mola verilebilir.

GMAT sınavı Türkiye’de bilgisayara dayalı olarak yapılmaktadır. Bu sınava İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere 3 şehirde girilmektedir. GMAT sınavına başvurularınızı telefon, fax ve posta yoluyla yapabilirsiniz.

Telefon Yoluyla Başvuru:

Türkiye Hollanda’daki Bilgisel kayıt merkezine bağlıdır. Hollanda da bulunan bu merkezi arayarak telefonla kayıt yaptırabilirsiniz. Görüşme sırasında kredi kartınızı yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

Tel: 00-31-26-352-1577

Amerika’da iseniz 1-800-462-8669’u arayarak kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Fax Yoluyla Başvuru:

GMAT bilgi formunda bulunan formu doldurarak yine Hollanda merkezinin fax numarası olan 00-31-26-352-1278 numaralı telefona fax çekebilirsiniz. GMAT bilgi formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.mba.com/mba/TaketheGMAT/Tools/GMATBulletin.htm

Posta Yoluyla Başvuru:

GMAT Bilgi Kitapçığında bulunan International Test Scheduling Form’u doldurarak aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

SLYVAN LEARNING SYSTEM  B.V.
CITO PO BOX 1109
6801 BC ARNHEM
NETHERLANDS

Sınav ücreti

GMAT sınav ücreti 225 USD’dir. Başvuru sırasında öğrenci sınav sonucunun gönderilmesi için 5 Üniversite adresi verir, bu 5 üniversiteden başka üniversitelere de gönderilmesini isterse her yeni skor belgesi için 25 USD ödemesi gerekir.

Sınav Sonucu

Sınav bitriminden hemen sonar 200-800 arası olan puan sisteminde  resmi olmayan sonucunuzu hemen görebilirsin. Resmi sonuç belgeniz 2 hafta içerisinde size ulaşmış olur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Toefl Kursları - Toefl Kursu - toefl-kurslari.gen.tr